مراحل طراحی داخلی منزل

ساخت وبلاگ
چکیده : بازسازی ساختمان با مراحل طراحی داخلی و دکوراسیون بیشتر آشنا شوید &nb... با عنوان : مراحل طراحی داخلی منزل بخوانید :

بازسازی ساختمان

 
 

با مراحل طراحی داخلی و دکوراسیون بیشتر آشنا شوید

  دکوراسیون و مراحل طراحی داخلی به‌عنوان یک شغل پرسود می‌تواند برای افراد تلقی شود. ولی همان‌طور که می‌دانید مراحل طراحی داخلی  باید انجام شود تا شما بتوانید به یک طراح تبدیل شوید. زمانی که شما به واکاوی و بررسی چگونگی انجام طرح مدنظر خود می‌پردازید درواقع در حال پیاده‌سازی مراحل طراحی داخلی می‌باشید، بنابراین شما می‌توانید با یک برنامه‌ریزی اصولی به انجام مراحل طراحی داخلی دکوراسیون بپردازید. در این مقاله سعی بر آن است که شمارا با انواع مراحل طراحی دکوراسیون داخلی  آشنا نماییم. پس اگر علاقه‌مند به دنیای دکوراسیون و طراحی هستید توصیه می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

مفهوم مراحل طراحی دکوراسیون داخلی چیست

مراحل طراحی داخلی درواقع به یک سری از اعمال و فعالیت‌هایی گفته می‌شود که یک طراح باید آن‌ها را مرحله‌به‌مرحله برای رسیدن به یک طرح ایده آل مدنظری خود انجام دهد. در اجرای یک طراحی داخلی نداشتن یک برنامه و همچنین سردرگمی در انجام چگونگی طرح می‌تواند در شما نگران و بی‌نظمی ایجاد نماید. پس به این نکته مهم توجه کنید که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید از نقطه شروع مراحل طراحی داخلی آغاز به کار نموده و در انتهای این مراحل به آن طرح مدنظر ای خود دست‌یابید.

بنابراین عجول و همچنین بدون برنامه بودن در طراحی دکوراسیون داخلی نتیجه مطلوب و رضایت بخشی را نخواهد داشت؛ بنابراین در ابتدا شما سعی کنید اطلاعات و مراحل مختلف را بررسی و انتخاب نموده و باکمی جستجو از نحوه اجرای درست این مراحل آگاهی یابید. سپس مرحله‌به‌مرحله با وقت کافی و دقت لازم به اجرایی نمودن آن مرحله بپردازید.

جمع‌آوری اطلاعات سفارش‌دهنده یکی از مراحل طراحی داخلی

اولین و مهم‌ترین مراحل طراحی داخلی جمع‌آوری یک سری از اطلاعاتی است که مشتری و کارفرما بر اساس خواسته‌های خود آن‌ها را به طراح ارائه می‌دهد. نکته مهم در این مرحله این است که هر کس بر اساس نیاز، خواسته و همچنین سلیقه خود می‌تواند در مورد سفارش‌هایی از طراحی داخلی و یا طراحی یک مورد مختصر از طراح کمک بگیرد. در اولین مراحل طراحی داخلی یک طراح باید باهوش عمل کند، یعنی با دریافت اطلاعاتی که مشتری به او می‌دهد می‌بایست فکر کرده و هزینه، میزان زیبایی و همچنین طرح موردنظر را موردبررسی قرار داده و یک برآورد کلی را مدنظر بگیرد. اینکه مشتری یک طرح ساده و یا یک طرح کلاسیک را برای انجام به طراح سپرده می‌تواند او را در پیشبرد مراحل دیگر یاری رساند که در ادامه شمارا با مراحل دیگر بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

الهام گرفتن ایده از طرح‌های مشابه یکی از مراحل طراحی داخلی

بعدازاینکه طراح توانست اطلاعات موردنظر خود را در مرحله اول طراحی داخلی از طریق مشتری دریافت کند، در مرحله دوم باید به‌صورت حرفه‌ای به بررسی اطلاعات فنی ازجمله ابعاد، اندازه پروژه و همچنین فضاهای هم‌جوار آن و در کنار آن میزان نوردهی بپردازد. زمانی که طراح تمامی اطلاعات فنی را به دست آورد. سراغ کسب ایده برای اجرایی نمودن طرح موردنظر می‌رود. درواقع می‌تواند با بررسی و دیدن ایده‌های مشابه در ذهن خود طرح جدیدی را برای مکان و محل مناسب ایجاد نماید.

در دنیای تکنولوژی امروز باکمی جستجو در اینترنت طراحان می‌توانند با انواع نمونه‌ها و کاتالوگ‌های ایده‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شوند. البته در مراحل طراحی داخلی توجه و رعایت یک نکته بسیار مهم است و آن عدم کپی‌برداری از روی ایده‌های طراحان دیگر می‌باشد، چراکه یک طرح زمانی جذاب و گیرا خواهد بود که منحصربه‌فرد و خاص باشد، استفاده از ایده‌های مشابه به این معنا نیست که طراح همان را انجام دهد، بلکه می‌تواند با ذهن باز خود و با جمع‌آوری نقاط مثبت در این طرح‌ها به سبک و ایده جدیدی دست یابد. همچنین یک طراح زبردست می‌تواند باکمی باهوشی با طراحان دیگر صحبت نموده و از تجربیات آن‌ها نیز بهره‌مند شود.

 

تمرکز بر روی ایده و ایجاد نمودن اثر یکی از مراحل طراحی داخلی

طراح در دو مرحله از مراحل طراحی داخلی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به جمع‌آوری اطلاعات مختلفی از طرح و ایده‌های موجود اقدام نموده بود. در مرحله اول با مشتری و سفارش‌دهنده در رابطه با طرح درخواستی صحبت نموده و در مراحل بعدی خود با استفاده از جستجو طرح و ایده‌های مشابه به بررسی طرح مدنظری خود پرداخته بود. در مرحله سوم طراح می‌بایست کمی تفکر کرده و روی طرح و ایده تمرکز نموده و با خلق اثر در ذهن خود شروع به انجام آن نماید.

این مرحله نیازمند دقت بسیار می‌باشد چراکه طراح می‌بایست با بررسی جزئیات به خلق ایده در ذهن خود بپردازد و آن را نهایی نماید و بعدازاین مرحله باید آن را برای اجرایی شدن به مرحله عمل برساند؛ بنابراین نیازمند تمرکز و سکوت بسیار می‌باشد تا بتوانند ایده‌های جالب و گیرا را در ذهن خود پرورش دهد و بهترین و گیراترین طرح را انتخاب نماید. طراحان باهوش زبردست به یک ایده برای طراحی داخلی بسنده نمی‌کنند و چندین مورد را برای طراحی داخلی مکان‌های مختلف مانند دکوراسیون داخلی منزل، طراحی داخلی مطب و طراحی ویترین مغازه و چندین مورد دیگر مدنظر قرار می‌دهند.

پیاده کردن ایده بر روی کاغذ یکی از مراحل طراحی داخلی

طراح را می‌توان به‌مانند شاعری تشبیه کرد که ممکن است در هرلحظه شعری در ذهن او خطور کند، بنابراین یک طراح درزمانی که در حال تمرکز بر روی طرح‌های مختلف است، ممکن است با انواع طرح‌های مختلف روبه‌رو شود، بنابراین مهم‌ترین وظیفه طراح در این حالت پیاده‌سازی آن ایده و طرح بر روی کاغذ می‌باشد، چراکه ممکن است بعد از چند ثانیه آن طرح از ذهن او پاک شود؛ بنابراین یک طراح در مرحله بعدی از مراحل طراحی داخلی باید طرح و ایده‌ای که در ذهنش نقش بسته را بر روی کاغذ پیاده‌سازی نمایند. نکته مهم و کلیدی در این مرحله این است که طراح باید در تمرکز و سکوت مطلق باشد تا تمام جزئیات طرح و ایده که در ذهنش خطور کرده، روی کاغذ عیناً پیاده کند.

پیاده‌سازی خلاصه طرح با جزئیات دقیق یکی از مراحل طراحی داخلی

در این مرحله باید طراح، طرح و ایده کلی را که در مرحله قبل در ذهنش خطور کرده، با تمام جزئیات و نسبت‌ها روی کاغذ ترسیم نماید. این مرحله که یکی از مراحل طراحی داخلی محسوب می‌شود، باید با تناسب و اندازه‌های دقیق طرح و ایده همراه باشد. برخلاف مرحله قبل که طراح به‌صورت کلی به پیاده‌سازی طرح بر روی کاغذ پرداخته بود و به اندازه‌ها و مقیاس‌های دقیق طرح در آن اشاره‌ای نکرده بود، در این مرحله می‌بایست اندازه‌های جز به‌جز و دقیق طرح پیشنهادی روی کاغذ پیاده شود و به مسائل دیگر مانند ضخامت صفحات و دیگر موارد کمتر توجه شود. طراح یا در این مرحله به نتیجه مطلوب می‌رسد و در صورت عدم نتیجه باید مراحل قبل را یک‌به‌یک دوباره انجام دهد.

پیاده‌سازی طرح با اصول نقشه‌کشی یکی از مراحل طراحی داخلی

ترسیم طرح در این مرحله از مراحل طراحی داخلی در دو فاز ۱ و ۲ که از روش‌های اصولی نقشه‌کشی محسوب می‌شوند، به‌طور دقیق و جز به‌جز با اندازه‌های خط‌کشی شده بر روی کاغذ پیاده‌سازی می‌شود. درواقع زمانی طراح سراغ این مرحله می‌رود که در مرحله قبل به نتیجه مطلوب و رضایت‌بخش رسیده باشد. در فاز اول که در اصول نقشه‌کشی بسیار مهم است، طراح به استفاده از نقشه‌های سه‌بعدی و همچنین بافت، نور و رنگ در میان طرح خود می‌پردازد. هدف در این فاز ارائه شمای کلی با زیبایی‌های آن به سفارش‌دهنده می‌باشد. مرحله دوم که در فاز دوم نقشه‌کشی انجام می‌شود، قرار دادن جزئیات و اندازه‌های دقیق و ریزبه‌ریز در نقشه می‌باشد که باید طراح طوری آن را انجام دهد که برای کارفرما قابل‌درک باشد. البته فاز ۱ به دلیل استفاده از رنگ، نور و نقشه‌های سه‌بعدی برای سفارش‌دهنده بسیار مفهومی‌تر می‌باشد.

تحویل نقشه نهایی به کارفرما آخرین مرحله از مراحل طراحی داخلی

مراحل طراحی داخلی در این مرحله که نقشه نهایی تولید انبوه شده و به دست کارفرما و سفارش‌دهنده می‌رسد، به اتمام می‌رسد. البته اغلب طراحان از ارائه نقشه اصلی به کارفرما و دیگران خودداری می‌کنند و آن را در محل مناسب در پیش خود محافظت می‌نمایند. در این مرحله اکثر طراحان با استفاده از دستگاه‌های مختلف چاپ مانند پرینتر یا پلاتر و همچنین با استفاده از دستگاه‌های مخصوص برای تولید زیاد این نقشه استفاده می‌کنند. مسلماً نقشه اصلی که در کامپیوتر ذخیره‌شده بر روی دی‌وی‌دی یا سی دی ذخیره می‌شود. تا این بخش سعی شد شما عزیزان را با مراحل طراحی داخلی بیشتر آشنا نماییم در ادامه شمارا با نمونه‌هایی از مراحل طراحی داخلی در مکان‌های مختلف مانند دکوراسیون داخلی طلا فروشی و چند مورد دیگر بیشتر آشنا می‌کنیم.

مراحل طراحی داخلی برای تاسیس یک رستوران

مراحل طراحی داخلی در یک رستوران می‌تواند با توجه به شهرهای مختلف متفاوت باشد. طراحی داخلی در شیراز با طراحی داخلی در اهواز متفاوت است؛ بنابراین طراحی داخلی رستوران نیز می‌تواند در این‌گونه از شهرها متفاوت باشد. در مراحل طراحی داخلی رستوران اولین نکته ارائه اطلاعات مانند متراژ،  مکان قرار گرفتن رستوران و چند مورد دیگر به طراح است که طراح با بررسی ایده و طرح‌های پیشنهادی و مطابقت آن با طراحی‌های رستوران توسعه‌یافته با سوددهی بالا اقدام به پیاده‌سازی نقشه و طرح می‌نماید. طراحان در طراحی داخلی در کیش از ابزار مدرنیته در اغلب طراحی رستوران‌ها استفاده نموده‌اند. حال اینکه در شیراز شاید شما اغلب رستوران‌هایی با طراحی سنتی را مشاهده نمایید.

مراحل طراحی داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل می‌تواند دارای مراحل مختلفی باشد که بنا به شرایط و درخواست سفارش‌دهنده، مراحل طراحی داخلی در این مکان‌ها ممکن است زمان‌بر و یا به‌سرعت انجام پذیرد. بازسازی ساختمان نیز یکی از مراحل طراحی داخلی در اغلب ساختمان‌های قدیمی محسوب می‌شود. شما با استفاده از ایده‌های طراحان شرکت طراحی داخلی می‌توانید به منزل و فضای زندگی خود حال و هوایی جدید و تازه ببخشید. در طی مراحل طراحی داخلی سعی کنید  سلیقه و سبک پیشنهادی خود را به طراح ارائه دهید تا او با نمونه‌های مشابه آن را بررسی کرده و طرح جدید و نو را برای منزل شما پیاده‌سازی نماید.

مراحل طراحی داخلی مطب و نکات مهم در آن

طراحی داخلی مطب  امروزه بسیار موردتوجه پزشکان قرارگرفته است، چراکه یک پزشک اولویت درمان بیمار خود را بالا بردن روحیه او می‌داند. با به‌کارگیری رنگ‌های آرامش‌بخش در فضاهای مطب می‌توان این مهم را در بیماران ایجاد نمود. مراحل طراحی داخلی مطب نیز به‌مانند هر مکان دیگری نیازمند برنامه‌ریزی و دادن ایده و سبک‌های خاص و درعین‌حال بدون تشویش در این‌گونه مکان‌ها می‌باشد. طراح در مراحل طراحی داخلی مطب به اولین موردی که توجه می‌کند استفاده از رنگ سبز و آبی در این محیط است. اینکه مطب برای بزرگ‌سالان دایر شده و یا مختص کودکان است نیز در مراحل طراحی داخلی آن تأثیرگذار است.

مراحل طراحی داخلی در مغازه‌های طلافروشی

طراحی داخلی طلا فروشی با توجه به این حرفه پرزرق‌وبرق می‌تواند طی مراحل کوتاه صورت گیرد. نکات مهم در مراحل طراحی داخلی  مغازه‌ های طلافروشی  نوربالا و همچنین ویترین آن محسوب می‌شود چراکه مشتری از طریق ویترین به داخل مغازه راه پیدا می‌کند. در مرحله اول طراح اطلاعات مغازه را از کارفرما جویا شده و سپس برگ خریدهای مهم را برای خلق طرحی خاص و منحصربه‌فرد مدنظر قرار می‌دهد. نور و استفاده بهینه از ان در طراحی داخلی طلا فروشی از نکته‌های مهم در مراحل طراحی داخلی این مکان محسوب می‌شود. البته طراح می‌تواند در مراحل بعدی با پیاده‌سازی طرح بر روی کاغذ، ان را قبل از اجرایی نمودن به سفارش‌دهنده نشان دهد تا در صورت رضایت آن را اجرایی نماید.

نکات مهم در رابطه با مراحل طراحی داخلی

مراحل طراحی داخلی در اغلب مکان‌ها یکسان است تنها زمان و گزینه‌های دیگر در مراحل تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال طراحی داخلی اداری یا دکوراسیون داخلی اداری  با طراحی داخلی مغازه یا دکوراسیون داخلی مغازه می‌تواند در هزینه و مدت‌زمان اجرای متفاوت باشد. حال اینکه ممکن است دکوراسیون وطراحی داخلی ویلا نسبت به دکوراسیون داخلی منزل زودتر صورت گیرد. نکته مهم در تسریع در انجام مراحل طراحی داخلی چگونگی دکوراسیون داخلی و  همچنین تجربه و هنر طراح می‌باشد که می‌تواند مراحل را کوتاه‌تر و یا بلندتر کند. در کشور عزیزمان طراحان زبردستی وجود دارند که عاشقانه به این کار مشغول‌اند و بیشترین وقت خود را صرف این هنر می‌نمایند تا خروجی عالی از طرح به مشتری ارائه نمایند.

...
نویسنده : حمیرا بازدید : 11 تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1396 ساعت: 12:13